Scientific Programme
 
 
Congress
Wednesday, 23 August 2017
Thursday, 24 August 2017
Friday, 25 August 2017
 
Day
Wednesday, 23 August 2017
 
09:50-11:20 Silfurberg
Chair(s):  Gísladóttir, Guðrún (Iceland)
 
11:40-13:10 Silfurberg
Chair(s):  Keur, Peter van der (Denmark)
 
11:40-13:10 Björtuloft
Chair(s):  Úlfarsson, Guðmundur Freyr (Iceland)
 
11:40-13:10 Ríma A
Chair(s):  Jóhannesdóttir, Guðrún (Iceland) ; Ashtiany, Mohsen (Iran)
 
11:40-13:10 Ríma B
Chair(s):  Bird, Deanne (Australia)
 
14:10-15:40 Silfurberg
Chair(s):  Richardsson, John (Australia) ; Shiroshita, Hideyuki (Japan)
 
14:10-15:40 Björtuloft
Chair(s):  Well, Lisa Van (Sweden) ; Hatayama, Michinori (Japan)
 
14:10-15:40 Ríma A
Chair(s):  Mochizuki, Junko (Austria)
 
14:10-15:40 Ríma B
Chair(s):  Cruz, Ana Maria (Japan) ; Krausmann, Elisabeth (Italy)
 
17:00-18:00 Silfurberg
Chair(s):  Gísladóttir, Guðrún (Iceland) ; Izadkhah, Yasamin (Iran)
 
17:00-18:00 Björtuloft
Chair(s):  Rose, Adam (United States of America)
 
17:00-18:00 Ríma A
Chair(s):  Yamori, Katsuya (Japan) ; Karlsson, Björn (Iceland)
 
17:00-18:00 Ríma B
Chair(s):  Ómarsdóttir, Ingibjörg Lilja (Iceland) ; Collins, Andrew (United Kingdom)
 
Thursday, 24 August 2017
 
09:25-10:55 Silfurberg
Chair(s):  Lein, Haakon (Norway) ; Samaddar, Subho (Japan)
 
09:25-10:55 Björtuloft
Chair(s):  Shimizu, Mika (Japan) ; Clark, Allen (United States of America)
 
09:25-10:55 Ríma A
Chair(s):  Yokomatsu, Muneta (Japan) ; Kaldal, Sóley (Iceland)
 
09:25-10:55 Ríma B
Chair(s):  Okada, Norio (Germany) ; Dahlberg, Rasmus (Denmark)
 
11:15-12:45 Silfurberg
Chair(s):  Sæmundsson, Þorsteinn (Iceland) ; Ayala, Irasema Alcantara (Iceland)
 
11:15-12:45 Björtuloft
Chair(s):  Danielsson, Per (Sweden) ; Elíassson, Jónas (Iceland)
 
11:15-12:45 Ríma A
Chair(s):  Tatano, Hirokazu (Japan)
 
11:15-12:45 Ríma B
Chair(s):  Karlsdóttir, Sigrún (Iceland) ; Hochrainer, Stefan (Austria)
 
Friday, 25 August 2017
 
08:30-09:30 Silfurberg
Chair(s):  Cruz, Ana Maria (Japan)
 
09:40-10:40 Silfurberg
Chair(s):  Eydal, Guðný Björk (Iceland)
 
09:40-10:40 Björtuloft
Chair(s):  Matsuda, Yoko (Japan)
 
09:40-10:40 Ríma A
Chair(s):  Xu, Wei (China)
 
09:40-10:40 Ríma B
Chair(s):  Yokomatsu, Muneta (Japan)
 
10:40-12:00
Chair(s): 
 
14:20-15:50 Silfurberg
Chair(s):  Goltz, James (United States of America)
 
14:20-15:50 Björtuloft
Chair(s):  Okada, Norio (Germany) ; Chan, Stephanie (Canada)
 
14:20-15:50 Ríma A
Chair(s):  Nussbaum, Roland (France)
 
14:20-15:50 Ríma B
Chair(s):  Rose, Adam (United States of America)
 
16:15-17:45 Silfurberg
Chair(s):  Hauksdóttir, Arna (Iceland)
 
16:15-17:45 Björtuloft
Chair(s):  Okumura, Makoto (Japan) ; Jaedicke, Christian (Norway)
 
16:15-17:45 Ríma A
Chair(s):  Pagneux, Emmanuel (Iceland)
 
16:15-17:45 Ríma B
Chair(s):  Hergeirsdóttir, Ragnheiður (Iceland) ; Prof. Li, Ning (Beijing, China)