Scientific Programme
 
 
Wednesday, 14 June 2017
Thursday, 15 June 2017
Friday, 16 June 2017
 
Wednesday, 14 June 2017
 
13:00-14:00 Hall Eldborg
Chair(s): 
 
14:30-16:00 Hall Eldborg
Chair(s): 
 
17:00-18:30
Chair(s): 
 
Thursday, 15 June 2017
 
08:30-10:00 Hall Eldborg
Chair(s): 
 
09:00-17:00
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Rima A
Chair(s):  Elmroth, Ulrika (Stockholm, Sweden) ; Jóhannsdóttir, Anna Krístín (Iceland)
 
10:30-12:00 Rima B
Chair(s):  Júlíusdóttir, Þórunn Jóhanna (Iceland) ; Kjartansdóttir, Kristjana (Iceland)
 
10:30-12:00 Floi A
Chair(s):  Jónsdóttir, Lilja Sigrún (Iceland) ; Vilhjálmsson, Arngrímur (Iceland)
 
10:30-12:00 Floi B
Chair(s):  Oddsdóttir, Þórdís Anna (Iceland)
 
10:30-12:00 Visa 1 & 2
Chair(s):  Blængsdóttir, Gríma Huld (Iceland)
 
10:30-12:00 Stemma 3 & 4
Chair(s):  Kristjánsdóttir, Þóra Elísabet (Iceland)
 
10:30-12:00 Nordurljos
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Silfurberg A
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Silfurberg B
Chair(s): 
 
10:30-12:00 The Culture House
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Kaldalon
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Bjortuloft
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Hauloft
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Rima B
Chair(s):  Sigurðsson, Héðinn (Iceland)
 
13:00-14:30 Floi A
Chair(s):  Tómasdóttir, Margrét Ólafía (Reykjavik, Iceland)
 
13:00-14:30 Floi B
Chair(s):  Jónsson, Jón Steinar (Reykjavik, Iceland) ; Thorhallsdottir, Anna Kristín (Iceland)
 
13:00-14:30 Visa 1 & 2
Chair(s):  Johansson, Minna (Sweden) ; Pétursdóttir, Sólveig (Iceland)
 
13:00-14:30 Stemma 3 & 4
Chair(s):  Ruths, Sabine (Bergen, Norway)
 
13:00-14:30 Nordurljos
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Silfurberg A
Chair(s): 
 
13:00-14:30 The Culture House
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Silfurberg B
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Kaldalon
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Bjortuloft
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Hauloft
Chair(s): 
 
13:00-14:30 Rima A
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Rima B
Chair(s):  Lykkegaard, Jesper (Odense, Denmark) ; Arnardóttir, Salome (Iceland)
 
15:00-16:30 Floi A
Chair(s):  Melbye Professor, Hasse (Tromsø, Norway) ; Guðmundsdótttir, Anna Margrét (Iceland)
 
15:00-16:30 Floi B
Chair(s):  Thorarinsson, Einar Thor (Iceland)
 
15:00-16:30 Visa 1 & 2
Chair(s):  Magnúsdóttir, Sigríður Dóra (Iceland) ; Ásberg, Hanna (Iceland)
 
15:00-16:30 Stemma 3 & 4
Chair(s):  Aviles Solis Dr., Juan Carlos (Tromsø, Norway)
 
15:00-16:30 Nordurljos
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Silfurberg A
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Silfurberg B
Chair(s): 
 
15:00-16:30 The Culture House
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Kaldalon
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Bjortuloft
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Hauloft
Chair(s): 
 
15:00-16:30 Rima A
Chair(s): 
 
17:00-21:00
Chair(s): 
 
Friday, 16 June 2017
 
08:30-10:00 Rima B
Chair(s):  Arnardóttir, Salome (Iceland) ; Ingólfsson, Þórarinn (Iceland)
 
08:30-10:00 Floi A
Chair(s):  Mossberg, Karin (Iceland)
 
08:30-10:00 Floi B
Chair(s):  Högnadóttir, Unnur (Iceland) ; Hrafnkelsson, Hannes (Iceland)
 
08:30-10:00 Visa 1 & 2
Chair(s):  Eyjólfsson, Einar (Iceland) ; Gotta, Helena Elisabet (Iceland)
 
08:30-10:00 Stemma 3 & 4
Chair(s):  Kristensen, Mads Aage (Copenhagen, Denmark) ; Björnsson, Steinar (Iceland)
 
08:30-10:00 Nordurljos
Chair(s): 
 
08:30-10:00 Silfurberg A
Chair(s): 
 
08:30-10:00 Silfurberg B
Chair(s): 
 
08:30-10:00 The Culture House
Chair(s): 
 
08:30-10:00 Kaldalon
Chair(s): 
 
08:30-10:00 Bjortuloft
Chair(s): 
 
08:30-10:00 Hauloft
Chair(s): 
 
08:30-10:00 Rima A
Chair(s): 
 
09:00-17:00
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Rima B
Chair(s):  Lutterodt, Melissa R (Copenhagen, Denmark) ; Arnardottir, Salome (Iceland)
 
10:30-12:00 Floi A
Chair(s):  Thulesius, Hans (Sweden) ; Jónsson, Sverrir (Iceland)
 
10:30-12:00 Floi B
Chair(s):  Andersen, Merethe Kirstine (Odense C, Denmark)
 
10:30-12:00 Visa 1 & 2
Chair(s):  Riis, Allan (Aalborg, Denmark) ; Ólafsson, Guðbjartur (Iceland)
 
10:30-12:00 Stemma 3 & 4
Chair(s):  Steinarsson, Oddur (Iceland) ; Magnúsdóttir, Björg (Iceland)
 
10:30-12:00 Nordurljos
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Silfurberg A
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Silfurberg B
Chair(s): 
 
10:30-12:00 The Culture House
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Kaldalon
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Bjortuloft
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Hauloft
Chair(s): 
 
10:30-12:00 Rima A
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Floi A
Chair(s):  Dr. Hansen, Malene Plejdrup (Copenhagen, Denmark) ; Ingólfsdóttir, Hildur Björg (Iceland)
 
13:00-14:00 Floi B
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Visa 1 & 2
Chair(s):  Sveinsson, Sigurbjörn (Iceland) ; Sigurðsson, Guðmundur Karl (Iceland)
 
13:00-14:00 Stemma 3 & 4
Chair(s):  Fisher, Anette (Iceland) ; Svavarsdóttir, Alma (Iceland)
 
13:00-14:00 Nordurljos
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Silfurberg A
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Silfurberg B
Chair(s): 
 
13:00-14:00 The Culture House
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Kaldalon
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Bjortuloft
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Hauloft
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Rima A
Chair(s): 
 
13:00-14:00 Rima B
Chair(s): 
 
14:30-16:00 Hall Eldborg
Chair(s): 
 
16:00-17:00 Hall Eldborg
Chair(s): 
 
19:00-24:00
Chair(s):