Scientific Programme
 
 
Session
 
Symposium 25: Spatial evolution
Date: Thursday, 24 August 2017
Time: 10:00-17:20
Room: Room K
 
10:00-10:30
Hanna Kokko, Zurich, Switzerland ; Li, Zurich, Switzerland ; Tilquin, Zurich, Switzerland ; Gerber, Zurich, Switzerland
 
10:30-11:00
Stéphane Joost, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Lausanne, Switzerland
 
11:30-11:50
John Pannell, University of Lausanne, Lausanne, Switzerland ; Camille Roux, University of Cambridge, Cambridge, United Kingdom ; Francisco Encinas-Viso, CSIRO, Canberra, Australia ; Zechen Peng, Lanzhou University, Lanzhou, China ; Marie Voillemot, University of Lausanne, Lausanne, Switzerland ; Guillaume Cossard, University of Lausanne, Lausanne, Switzerland
 
11:50-12:10
Nina Gerber, Solothurn, Switzerland
 
12:10-12:30
Olle Lindestad, Stockholm, Sweden ; Christopher Wheat, Stockholm University, Stockholm, Sweden ; Sören Nylin, Stockholm University, Stockholm, Sweden ; Karl Gotthard, Stockholm University, Stockholm, Sweden
 
12:30-12:50
Sudipta Tung, IISER, Pune, India ; Abhishek Mishra, IISER, Pune, India ; P.M. Shreenidhi, IISER, Pune, India ; Mohammed Aamir Sadiq, IISER, Pune, India ; Sripad Joshi, McGill University, Quebec, Canada ; V.R. Shree Sruti, IISER, Pune, India ; Sutirth Dey, IISER, Pune, India
 
12:50-13:10
Jasmijn Hillaert, Ghent University, Gent, Belgium ; Hovestadt, Theoretical Evolutionary Ecology Group, University of Würzburg, Würzburg, Germany ; Bonte, Terrestrial Ecology Unit, Ghent University, Ghent, Belgium
 
14:30-14:50
Dries BONTE, Ghent University, Ghent, Belgium
 
14:50-15:10
Staffan Jacob, Earth and Life Institute, UCL, Louvain-la-Neuve, Belgium ; Delphine Legrand, Station d'Ecologie Théorique et Expérimentale, Moulis, France ; Alexis Chaine, Station d'Ecologie Théorique et Expérimentale, Moulis, France ; Bonte Dries, Terrestrial Ecology Unit, Ghent University, Ghent, Belgium ; Nicolas Schtickzelle, Earth and Life Institute, UCL, Louvain-la-Neuve, Belgium ; Michèle Huet, Station d'Ecologie Théorique et Expérimentale, Moulis, France ; Jean Clobert, Station d'Ecologie Théorique et Expérimentale, Moulis, France
 
15:10-15:30
Celina Baines, University of Toronto Mississauga, Mississauga, Canada ; Shannon Mccauley, University of Toronto Mississauga, Mississauga, Canada ; Greta Bocedi, University of Aberdeen, Aberdeen, United Kingdom ; Justin Travis, University of Aberdeen, Aberdeen, United Kingdom
 
15:30-15:50
Sebastiano De Bona, University of Jyväskylä, Jyväskylä, Finland ; Alexander Lee, University of Jyväskylä, Jyväskylä, Finland ; Andrés López-Sepulcre, CNRS UMR 7618, Institute of Ecology and Environmental Sciences Paris (iEES), Paris, France
 
16:20-16:40
Kaltz, Université de Montpellier, Montpellier, Germany ; Krenek, Technische Universität Dresden, Dresden, Germany ; Manzi, Université de Montpellier, Montpellier, France
 
16:40-17:00
Sébastien Lion, Centre d'Ecologie Fonctionnelle et Evolutive, Montpellier, France
 
17:00-17:20
Robert Dünner, EAWAG, Dübendorf, Switzerland ; Jukka Jokela, EAWAG, Dübendorf, Switzerland